Lektoři
Oslovení „lektor“ pochází z latinského slova legó, legere, légií, léctum – číst.
Lektor je tedy člověk, který je pověřen čtením z Písma svatého při liturgii.
Rozpis služby lektorů na nadcházející období
Pár informací pro lektory
Kdo může být lektorem
Lektorem se může stát téměř kdokoliv, kdo umí číst a hlavně má zájem o tuto službu.
Kde se hlásit
Jak postupovat při nenadálé absenci
Prosíme o dodržování služeb dle rozpisu. V případě nenadálé absence prosím zajistěte za sebe náhradu.
Přede mší svatou
Prosíme informujte kněze, ministranta či kostelníka v sakristii, že jste přítomni a vyzvedněte si příslušný lekcionář. Ten si připravte nejlépe na ambon.
Příchod k ambonu
Ke čtení k ambonu přicházejte prosím včas, ani ne moc brzo, abyste nerušili úvodní modlitbu, ale ani ne pozdě, aby se na Vás čekalo. Centrem mše svaté je proměnění těla a krve Páně na obětním stolu, proto se krátce pokloňte před obětním stolem a pokračujte k ambonu. Před čtením si v klidu otevřete lekcionář, popřípadě zapněte světlo a upravte mikrofon do správné výšky.
Čtení
Váš přednes má být srozumitelný, plynulý a hlavně být slyšet. Prosíme o to, aby si každý lektor připravil čtení dopředu tak, aby věděl o čem čte. Čtení započneme uvedením ze které knihy čtení pochází a vždy zakončíme větou „Slyšeli jsme slovo Boží“.
Žalm
Obzvláště ve všední dny, pokud není přítomen varhaník, sbor či schola, je zároveň povinností lektora přednést po čtení i žalm.
Přímluvy
Přímluvy jsou zpravidla koncipovány tak, že není nutné číst všechny. Lektor by si měl umět vybrat z uvedených přímluv takové, aby odpovídaly dané situaci. Poslední přímluvou většinou prosíme za zemřelé.
Na internetu lze nalézt vícero doporučení pro lektory, v případě zájmu si můžete přečíst třeba
Patnáct pravidel pro lektory
Arcibiskupství olomoucké poskytuje lektorům různé materiály na serveru kulturaslova.cz, kde lze mimo jiné nalézt texty a online nahrávky na neděle a svátky a pro všední dny.
Aktuální liturgické texty lze nalézt také na serveru vira.cz.